>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

Fantasy žánry v literatuře

28. února 2012 v 14:32 | J.T. |  Fantasy

Ve světě Fantazie, v neznámu, které řídím já! Aneb chytla mě moje náladička a píšu a píšu. Ztrácím přehled o realitě a nořím se do mého vlastního světa. Představy a možnosti snů...nádhera, jen kdybych se mohla aspoň na chvíli do toho světa opravdu podívat, třeba jen na okraj...

Tam, kde je vše možné...tak by se dal shrnout fantasy žánr, ať se to týká literatury, umění či filmu. V hlavní roli zde jsou kouzla a vše nemožné, co si jen lidská fantazie dokáže vymyslet.


Postupem času se vyvinula řada podžánrů fantasy.
Mezi nimi nepanují ostré hranice a podžánry se tak překrývají.
(z wikipedie, netušila jsem, jak to přepsat :D)


  • Hrdinská fantasy: Příběh se většinou sousředí na souboj dobra a zla. Typickým příkladem je dílo J. R. R. Tolkiena nebo Kolo času (Robert Jordan).
  • Historická fantasy: Prostředí je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem, někdy se příběhy dokonce odehrávají během historie našeho světa. Typickým příkladem je Píseň ledu a ohně.
  • Meč a magie: Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny - bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Barbar Conan je archetypem takového hrdiny.
  • Komická fantasy: Fantastický svět většinou slouží jako kulisa, v které se odehrávají podivné a pitoreskní příhody. Mnohdy se satirickým či parodickým podtextem vztahuje ke skutečnostem z našeho reálného světa. Příkladem je Zeměplocha Terryho Pratchetta.
  • Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti (to většinou), v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je Nádraží Perdido (China Miéville) nebo Nikdykde (Neil Gaiman), trilogie Městské války (Pavel Renčín).
  • Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.
  • Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem je trilogie Jeho temné esence (Philip Pullman).
PŘÍŠTĚ vám povím o fantasy jménech :)
Je to jeden z velkých nárazníků pro všechny psavce
(a nemusí zrovna psát fantasy,tak vám poradím,
jak se s tím vypořádávám já :)

Zdroje obrázků: tato galerie //
a jednorožci jejichž zdroj nemůžu najít :)


Znovu do toho padám a to rovnou po hlavě :D svět fantazie a jen a jen já! To co bude následovat je jen moje rozhodnutí...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Brianne Brianne | Web | 29. února 2012 v 21:25 | Reagovat

Ani jsem netušila, že se fantasy žánr dělí ještě na podžánry, takže díky za poučení :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama