>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

John Ronald Reuel Tolkien - první ze spisovatelů

10. února 2012 v 15:56 | J.T. |  O spisovatelích

Ten, který je pro mě tím největším vzorem.
Ten, který dokázal vyzdvyhnout fantasy literaturu!


John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v jihoafrickém Blomefonteinu. Ve třech letech se však spolu se svojí matkou a bratrem přestěhoval do Anglie, kde nejdřív žili u svých příbuzných. Jeho otec zemřel na revmatickou horečku. V roce 1896 se přestěhovali do vesnice Sarehole (dnes součást Birminghamu), říká se, že vesnice je předlohou pro Kraj.

Malý Ronald (jak mu v rodině říkali) byl velice dychtivým žákem, už ve čtyřech letech uměl číst i psát. Ve dvanácti letech se stal sirotkem, jeho matka zemřela na cukrovku a Ronald byl vychováván knězem Francisem Xavierem Morganem z birminghamské Oratoře. On a jeho bratr chodili do Školy krále Edwarda v Birminghamu, kde Ronald vynikal v klasických jazycích a seznámil se i s anglosaštinou a střední angličtinou. Tehdy také začal rozvíjet své jazykovědné schopnosti vynalézáním jazyků, které připisoval národu Elfů.

V roce 1911 začal studovat na Oxfordské univerzitě, kde úspěšně absoloval studia anglického jazyka a literatury a poté se oženil s Edith Bratovou, do které se zamiloval v šestnácti letech a byla jeho celoživotní láskou. Zuřila první světová válka a Tolkien byl povolán do armády k Lancshirským střelcům, kde sloužil jako poručík. Učastnil se bitvy u Sommy, kde se v říjnu 1916 nakazil zákopovou horečkou.

Po válce byl zaměstnán v redakci Novoanglického slovníku, kde začal psát mytologický a legendární cyklus, který původně nazval Kniha ztracených příběhů, ale nakonec byl vydán pod názvem Silmarillion a to až po jeho smrti.

Ronald a Edith sdíleli hlubokou lásku k rodině, měli spolu čtyři děti, John Francis Reuel, Michael Hilary Reuel, Christopher John Reuel a Priscilla Anne Reuel. Pro své děti psával pohádkové příběhy s ilustracemi a vyprávěl příběhy Hobita. Knížku Hobit vydal v roce 1937 a po velkém úspěchu, žádalo nakladatelství pokračování. Ačkoliv byla kniha Hobit určená dětem, získala si také dospělé čtenáře a to podnítilo Tolkiena k napsání Pána prstenů, nepřesně označováno jako trilogie.
Po válce bylo obtížné sehnat papír, proto bylo nucen přistoupit na návrh vydavatele vydat román postupně, i přesto, že chtěl Pána prstenů vydat jako jeden román. K napsání románu bylo potřeba téměř deset let, během nichž ho povzbuzovali členové jeho klubu Inklings, zvláště pak nejbližší přítel C. S. Lewis, autor knih o Narnii. Když vyšla poslední kniha, byl její autor mimořádnou popularitou velmi překvapen.

Po odchodu na odpočnek žili Tolkienovi nejprve v Oxforském předměstí Headingstonu a poté v Bournemouthu. Tolkinova manželka Edith zemřela v roku 1971 sám Tolkien nedlouho po ní 2. září 1973 po kratičké nemoci.

Přinos do fantastické literatury prací Tolkiena je nenahraditelný. Pro nejen začínající fantasy spisovatele je Tolkien velkým vzorem a podle mnoho lidí nikdo další, kdo dokáže tak vyzdvyhnout fantasy literaturu, už nikdy nebude.

A proč to sem dávám? Je to můj domácí úkol na sloh - životopis slavné osobnosti a koho jiného bych si já mohla vybrat? Ještě jsem přemýšlela nad Váňou :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ania Ania | E-mail | Web | 11. února 2012 v 19:59 | Reagovat

No vidíš, a já o něm píšu absolventskou práci xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama