>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

Vítejte ve Fantasy!

23. února 2012 v 17:35 | J.T. |  Fantasy


Ve světě Fantazie, v neznámu, které řídím já! Aneb chytla mě moje náladička a píšu a píšu. Ztrácím přehled o realitě a nořím se do mého vlastního světa. Představy a možnosti snů...nádhera, jen kdybych se mohla aspoň na chvíli do toho světa opravdu podívat, třeba jen na okraj...

Rozjíždím zbrusu nový, malý projektíček o Fantasy, povím vám, jak fantasy tvorba vznikla, kdo jí rozšířil, ale nejen to.
Poradím vám, jak vymyslet jméno pro postavu, její charakter, vzhled
a jaký je rozdíl mezi dobrem a zlem :D


A na úvod?
Začneme jednoduše, každý z vás určitě měl alespoň jeden sen, sen ve kterém bylo možné naprosto všechno a právě vy jste byli tím hlavním hrdinou, to právě vy jste byli krásnou vílou, udatným rytířem či moudrým čarodějem...a že ne?
Nevadí, nějaký fantasy film jste snad viděli? :)

Jenže...kdo byl ten první průkopník, kdo si začal všímat, že se dá psát nejen o tom, co člověk potkává dnes a denně na ulici, nemusí si jen stěžovat na sociální poměry či oslavovat lásku...
Je to velice sporné, někdo zajde až daleko do historie (mě například napadají eposy Ilias či Odyssea - nebyly taky fantasy? Nadpřirozeno, bohové?), někdo se přiklání ke vzniku fantasy až v 19. století.

Velký boom však nastal až ve 20. století! Fantasy jako literární žánr sám o sobě není příliš starým žánrem, jeho rozvoj se počítá do doby před asi 70 lety (tedy docela málo), například zejména komunismus tento literární styl silně potlačoval, pro některé lidi hold byla představa nereálného něco nereálného, realita hýbe světem :D a komunisti byli komunisty. Největší význam na rozvoj fantasy literatury měl samozřejmě můj nejmilovanější spisovatel a tak OBROVSKÝ vzor John Ronald Reuel Tolkien, nesmíme zapomenout na Lewise a další skvělé spisovatele (o těch píšu také).

Co je naprosto bezesporu, je dnešní zájem o fantasy literaturu. Vemte si slavné knížky, které hejbou světem s Harry Pottrem v čele.
Kdysi jsem někde četla, že podle mínění někoho (opravdu už netuším, kdo to byl :).

Je fantasy příliš jednoduchý styl a skoro všechny rádoby spisovatelky/spisovatelé zveřejňující na blogu (mě do toho nepočíteje, já se za spisovatele nepovažuji, leda tak za nějakého amatérského pisálka) začínají právě s Fantasy. Jenže právě ta jednoduchost zaručuje čtenáře a že fantasy je dnes oblíbené, a psát se má to, co se líbí ne?

Tak co? Chcete nahlédnout pod pokličku fantasy? Tak dobrá...
PŘÍŠTĚ se můžete těšit na seznam žánrů fantasy literatury :).

Znovu do toho padám a to rovnou po hlavě :D svět fantazie a jen a jen já!
To co bude následovat je jen moje rozhodnutí...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Brianne Brianne | Web | 24. února 2012 v 12:07 | Reagovat

Budu rozhodně tenhle "projektík" :-D sledovat. Jsem na něj zvědavá a navíc je fantasy můj nejoblíbenější literární druh :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama