>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

Dobro a zlo, jak to teda je?

14. dubna 2012 v 15:51 | J.T. |  Fantasy

Ve světě Fantazie, v neznámu, které řídím já! Aneb chytla mě moje náladička a píšu a píšu. Ztrácím přehled o realitě a nořím se do mého vlastního světa. Představy a možnosti snů...nádhera, jen kdybych se mohla aspoň na chvíli do toho světa opravdu podívat, třeba jen na okraj...

O čem jiném svět fantasy literatury je než o boji dobra a zla. Dvě síly, poslání či něco naprosto jiného? Co je vlastně dobro a zlo? A je jejich popis opravdu takový?


Ty jsi zlý a ty patříš mezi ty dobré, tak to je a tak to bude...když si dáte do google vyhledavače dobro a zlo, najde vám to mnoho článků pojednávající o dobru a zlu, kde se asi tak vzalo, jeho vysvětlení, ať náboženské nebo ryze materiální, nebudu vám tedy do hlavy hustit různé poznatky, těch je k nalezení víc než dost.

Chtěla bych se spíše zaměřit na tu fantasy literaturu, jak všichni víme, známe a je nám už od mala vtloukáno do hlavy (v každé pohádce tomu tak je), vždy vyhraje dobro, ti zlý jsou zlý a musí se zahnat, zamknout, uzavřit či dokonce zabít.
Nevím, jestli je to tím, že i moje tvorba se ubírá tímto směrem a dobro prostě vyhrává, ale vždycky jsem sympatizovala spíše se zápornými hrdiny (a stále sympatizuji). Kecám tu všude okolo, ale abych vám to řekla přesně, to ne...
Ono je to také těžký, přesně nadiktovat někomu, kde jsou hranice dobra a zla. Vzala bych to asi takto, dobro je čisté, způsobující radost a užitek, zatímco zlo pustoší, ničí a usiluje o životy a nadvládu ostatních. Jenže, jak by se dalo měřit dobro bez zla? Jak by se poznalo, že tato postava je zlá, kdyby tu nebyl jeho opak v postavě kladného hrdiny/ky? Těžko...jsou to dvě navzájem tak úzce spjaté "cosi" a přesto s odlišným základem. Jedna bez druhé není, to co je a na světě musí existovat rovnováha, rafička však nikdy nebude přesně uprostřed, jinak by se totiž vůbec nic nepoznalo...

Fajn, tak jsem si krásně zauvažovala, nebo spíše vás zahltila různými bludy, takže teď pár rad.

  • Rada první: Když jsi dobrý, dobrým zůstaneš
Tohle je stěžejní lajna celého příběhu, hlavní hrdina/ka jsou nevinní, prostí lidé, jenže každý má své mouchy, jeden závidí druhému, další se občas neubrání trochu tvrdšímu vyjednávání a snad v každém občas vzplane vztek, proto se nebojte ukázat i kladného hrdinu z jeho temnější stránky, i kdyby to byla jenom facka za urážlivé slovo od jeho přítele, či hádka s partnerem, už to trochu příběh oživuje a dává pocit čtenářům, že hrdina, o kterém čte, není bez chyby.
  • Rada druhá: Dobro je krásné, zlo musí být temné
A od tohoto se také odprostěte, nač dělat z hlavní hrdinky snad až nadpozemsky krásnou elfku, chytrou, bystrou a na všechny milou? Proč ji nepřidat trochu jízlivosti v hlase, když mluví jen s lidmi (nějaká situace si to třeba i žádá), nebo pár pih ze sluníčka? Nebo vůbec...dobrým hrdinou může být i čarodějnice s hrbem na zádech, bude to něco jiného...nemám ráda popisy naprosto bezchybných hrdinu, i když se s nimi setkávám možná až příliš často.
Stejně jako ty temné obludy od bran pekelných, nač dělat na vojáky jakéhosi podlého zlosyna hordu krvelačných bestií s děsivým vzhledem? Protože si to prostě naše naučení, vtloukané nám ze všech filmů, prostě asi žádá. Nikdo by nečekal, že se z party pohledných rytířů, sic s divným pohledem tmavých očí s krvavými žilkami, vyklubou jezdci samotného pána pekel? Určitě by to bylo zajímavější...v jedné chvíli si člověk představuje, jak by se asi tak žilo po boku krásného mladíka, s veselou povahu a v té druhé si přeje jeho smrt, protože patří mezi zlo.
  • Rada třetí: Hranice jsou slabé, ale jasně vytyčené
Určitě si musíte stanovit hranice, aby jste to všechno nakonec nepopletli. Dobro prostě dobrem zůstane a jestli vyhraje, záleží na síle zla, které sice může ukázat trochu soucitu, ale vzdávat se rozhodně bez boje nebude.
A naposledy nezapomínejte, že vymykat se z normálu je originální :D

Doufám, že vám ty moje kecy k něčemu budou :). Podle mě je tento článek z mé fantasy řady článků asi nejméně přínosný :D. Dobro a zlo si každý určuje sám...

A příště? Příště už si nepovíme nic...tohle je můj závěrečný článek, nebo pokud vás ještě nějaká otázka z fantasy světů zajímá, ptejte se.

Do budoucna se můžete těšit na články o fantasy postavách, spisovatelích a také knihách či filmech.

Znovu do toho padám a to rovnou po hlavě :D svět fantazie a jen a jen já! To co bude následovat je jen moje rozhodnutí...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aurora Aurora | E-mail | Web | 14. dubna 2012 v 18:38 | Reagovat

Je to zajímavé zamyšlení. Neexistuje přesná definice, záleží čistě na úhlu pohledu a na situaci. Je pravda, že tyto dva protiklady jsou všude - v pohádkách, v přeslazených amerických filmech, ve fantasy tvorbě, ve světě.
K těm bodům, souhlasím s nimi. Hlavně s tím prvním. Zase odkážu na reál. Každý, i ten nejhodnější má svojí temnou stránku. Neříkám, že se mi to kdoví jak líbí, když někdo, koho si třeba oblíbím, začne dělat bordel. Ale patří to k tomu.

2 Aurora Aurora | E-mail | Web | 14. dubna 2012 v 18:38 | Reagovat

Je to zajímavé zamyšlení. Neexistuje přesná definice, záleží čistě na úhlu pohledu a na situaci. Je pravda, že tyto dva protiklady jsou všude - v pohádkách, v přeslazených amerických filmech, ve fantasy tvorbě, ve světě.
K těm bodům, souhlasím s nimi. Hlavně s tím prvním. Zase odkážu na reál. Každý, i ten nejhodnější má svojí temnou stránku. Neříkám, že se mi to kdoví jak líbí, když někdo, koho si třeba oblíbím, začne dělat bordel. Ale patří to k tomu.

3 Nasťa Nasťa | Web | 14. dubna 2012 v 23:15 | Reagovat

Tyhle dva stereotipi najdeme dnes všude, je pravda, že přesná definice zdřejně  neexistuje - vše vymezí čistě situace, přesto je to něco bez čeho si příběh nelze představit..

4 Arabian Arabian | Web | 16. dubna 2012 v 19:43 | Reagovat

Ááá, dobro a zlo, základní pointa snad každýho příběhu. Co mě na tomhle žere, že teď je ve skoro každý fantasy kromě elfů taky jeden hlavní superzáporák, kterej se zlej prostě narodil. Zlo není nic dědičnýho, má svý důvody a jeden člověk nedokáže stvořit obrovskou armádu z ničeho. krásnej příklad špatně zpracovanýho záporáka je Isgraël z Křišťálů moci, ale Levá ruka boží má opravdu zajímavou temnou stranu, i když to není tak úplně fantasy. Galbatorix se v Inheritance taky projevil jako zajímavá záporná postava
Těším se na další články v podobným duchu. Když už tu narážíš na dokonalost hlavních hrdinek, nechceš tomu věnovat samostatnej článek? (ne že bych ti do toho chtěla kecat, jen mě zajímá tvůj názor)

5 Kelly Kelly | 18. září 2013 v 13:58 | Reagovat

Hezký článek. Úplně s tebou souhlasím.
http://muj-blog692.webnode.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama