>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

Hezky česky...aneb umíte se vyjadřovat?

24. května 2012 v 16:03 | J.T. |  Kecy a žvásty
Já jsem ale hrozná, nejen že se ozývám po měsící, ale navíc akorát tak píšu do keců a žvástů...já se ale polepším, opravdu a jako fáákt :)

Co mě dnes zaujalo?
Umíte se vyjadřovat? Víte...naše čeština je tak bohatý jazyk (ehm nač teda bylo národní obrození, kdy museli ukázat, že se čeština vyrovná i jiným jazykům - hlavně němčině) a umět se v ní vyjadřovat smysluplně je občas...těžké


Nebudu vás tu trápit se slohy, těch si ve školách a dokonce i při matuře užijeme až až (například já musím ještě napsat úvahu o vztazích a svatbě - snad to sem taky dodám). Jde mi spíše o tu mluvu obecnou, vyjadřování, naše pokeci či rozhovory.
Budu to brát, tak jak jsem se s tím setkala já, pokud znáte i nějaké jiné "perličky" z mluvení a jisté zvláštní návyky ve vyjadřování vašich kamarádů či vás samotných, šup s nimi do komentářů.

Existuje mnoho lidí, každý je jiný. Někdo se odvolavá na něco, co se děje v tu chvíli. Důležitě to potvrzuje tak jo, jasně, dobře nebo samozřejmě. A nebo si vlastně nemůže vzpomenout, co nám asi chtěl povědět. Když už to ví, tak to vyjádří slovenským páč a všechno je to prostě luxus. Nevalte bulvy na něco zvláštního tu jsou ježkovy voči (ehm moje velice častá formulka). Nebo nemůžete si vzpomenout? Tak si zahrajte na angličana a jejich A. Taková velice vtipná příhoda o zeměpise - Náš zeměpisář (díky bohu už bývalý) ani nemusí vyrážet do Anglie, stačí, když si k tabuli vyzve nějakého experta z 2.OA (bylo to přeci minulý rok) a hned se naladí na správnou atmosféru :D

Tak nějak netuším, co jsem tím vlastně chtěla říct, jen jsem si na to vzpomněla při psaní seminární práce do školy o praxi. Jedna z paní, která nás měla na starost, ráda všechno potvrzovala tak jo, už člověk dokonce dokázal odhadnout, kdy tuto formulku použije.
Největší expert na hlášky a formulky je naše profesorka na účto. Její kuky a čiči (neříká to přesně jako volání na kočku, je to něco mezi tím) je prostě legendární po celých ročnících obchodek. Hlavně to její "To je ale situace".

Zkuste si tedy někdy, jen tak mimochodem, dávat pozor na to, co říkáte a hned narazíte na něco, co říkáte opravdu často při vašem vyjadřování. Mě například kamrádka upozornila na moje říkám (když se mě někdo na něco zeptá a já to opakuji po druhé, začínám vždy: "Říkám...". U některých lidí je to úsměvné, někdy to začne lézt na nervy.

Tak se zatím mějte, já jdu psát, píšu nově celou Fantasiu, až se mi někdy bude chtít, dám vám sem určitě nějaký ten úryvek...je to totiž stejný ale přitom naprosto jiný. Děj zůstal, forma je změněná. Píšu třetí osobou a všechno to trochu víc rozepisuju, ve výsledku jsem u páté kapitoly a popsaných 32 Ačtyřek (v originálu jsem byla někde uprostřed děje) a stále jsem na začátku v zámku nad vodopádem Světla (zámek královny Ismis). Chtěla bych se pokusit o vydání...ale jak jsem zaznamenala vítku, nikdy nic prý nedotáhnu do konce. Slibuji, slibuji, všechno odsouhlasím, lidi navnadím a pak nic.
Vaše slibující a pilně psací J.T.

PS: Múza je mrcha, musela přijít zrovna teď, když je venku hezky a mě nebaví být zavřená doma u počítače (i když mě psaní baví). Když byla zima, dlouhý večery a venku nepříjemný mrazy, někam se schovala...a teď si vyleze, domluvte jí někdo!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heidy Heidy | Web | 24. května 2012 v 16:29 | Reagovat

Já třeba neustále říkám když mě někdo štve že jsem byla vždycky jiná :D A když se někdo zeptá otázkou Proč? Odpovím mu: Protože sluníčko taky nejí komprovou omáčku :D Mám spoustu takových návyků já tomu říkám spíš extrózní hlášky :D No jo další návyk :D

2 Aurora Aurora | E-mail | Web | 24. května 2012 v 22:35 | Reagovat

Co se týče češtiny, opravdu se s ní dá pěkně vyhrát a vytvořit opravdu krásné perličky. Ale z jiné stránky mi přijde opravdu zbytečně složitý a popravdě tak trochu lituju, že při NO, které jsi zmínila, čeština svůj boj vyhrála. Ne proto, že bych ji fakt nesnášela, ale v němčině vidím o hodně víc možností. A to není jenom kvůli tomu, že nejsem vlastenec a mám ráda Rakousko. Ale myslím si, že by všem bylo příjemnější, kdyby všechny 3 státy (my, Rakousko a Německo) mluvili jedním jazykem. Přece se tam, minimálně za prací, jezdí mnohem víc než na Slovensko nebo do východních států. Vím, že mi za toto utrhne každý hlavu, ale je to můj názor... I když možná ne dobrý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama