>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

It´s my time!

26. května 2012 v 18:33 | J.T. |  Jednorázovky

J.T. zešílela a výsledek? Povídka v angličtině...nedivte se prosím, zrovna teď se dívám na druhou sérii seriálu hra o trůny a trošku to na mě zanechává vliv. Nejen angličtinou (česky na to nekoukám, to je na sebevraždu - mě tam ten dabing prostě nesedí), ale i obsahem.

Leaves were falling of trees. Nature was colored shiny color of fall. It was sunny day, but something was wrong. The black funeral parade. People walked quietly behind six troting black Friesian horses. They pulled their king.
The kingdom was shrouded in grey smoke of sadness. People were crying. Their king is dead! What will they do? Who will keep the peace?


Behind the carriage walked the queen. Her face was hidden in black veil. She was crying. Next her were her children. Older boy will be king when the sadness will gone and what will be with younger daughter? She will marry and will be good wife to a rich lord.

I walked next to my mother. My father was dead. He died in peace. He went sleep and he didn´t get up. I grimaced when I saw my brother. He was sad, but I know in his heart he was pleasure and he look forward to coronation. He will be the king. He could be very good king, he learnt it since his childhood and me?
Always I have been overlooked, but I´m not only little girl how they think. I grew up and now I´m adult. I am not child angel no more. I sleeked my black veil. He didn´t hide my beauty.
Since when I was little child I have seen enviously my father how he learnt my five years older brother about the kingdom. I must learnt needlework, dance and how can I smile at the weirdest lord. My destiny will be in marriage. But I wanted more!
"Do this exactly like I say!" I said exasperated. Hunter was loath when I gave him dagger with golden hilt.
"It´s my time! I was only little girl but now time is changing. I want be the queen!"
"I do it like you commanded my lady!" hunter bended. I like it very much. In future everybody will venerate me!
"Stop!" I called out hunter. "I do it alone!"
Hunter gave me back the dagger and he disappeared quickly from the room. I searched my brother. He was in big hall with few girls.
"Your majesty." I greeted my brother.
He came to me and helped me to stand. "You are my sister."
"But you are my king." I answered.
My answer pleasured him. he smiled at me and ask: "Do you need anything?"
"No I don´t. I must need something when I want speak with you?"
"Not, of course not!"
"You haven´t got any time for your little sister. " I said sadly. "And I want to toast with you to your coronation." I called my maid. She brought two couple of red wine. One is for me and one is for my brother. One couple with brother life! Wine is as red as blood. The dagger remained hidden under my bed. This is easier.
"Good night, my brother. Your rule will be as good as rule our father."
When he answered me he didn´t know that will be his last night.
In the morning church´s bells were ringing. New king is dead!
I´m the queen, I think when I get up.

Rose fell on a coffin. Rose is as red as the wine which poisoned the old king. Nobody have known dead of old king was assassination. The old queen started crying. She left deep grave of her husband with her soon but her daughter stayed standing and she watched disappearing coffin. Now she must dispose of her brother!
"It´s my time!"
  • Slovní zásoba
veil - závoj; destiny - osud; coronation - korunovace; childhood - dětství; overloked -přehlížený; needlework - vyšívání; sleeked (sleek) - upravit; dagger - dýka; venerate - ctít; assassination - vražda (úkladná, no prostě se mi tohle slovíčko líbilo víc), dispose - zbavit se
Tak překládejte, ten, kdo si nebude vědět rady, má k dispozici ještě googlík. A když i ten nepomůže...zítra ve stejný čas zveřejním i povídku v češtině (bude trošku upravená, přeci jen mám v češtině větší dispozice :)
Anglicky snad i myslící J.T.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aurora Aurora | E-mail | Web | 27. května 2012 v 14:31 | Reagovat

Klobouk dolů, opravdu :) Jen doufám, že se nebudeš zlobit, když si počkám na českou verzi. Přece jen s angličtinou moc kamarádky nejsme a na překládání tď fakt nemám čas...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama