>Pokračování projektu: Pojďme spolu psát...
>Sepsána PRVNÍ kapitola!
>Nastaven "povídkový mód" - Kniha za jednu noc; Bezmocná

Já pisálek - část první

2. března 2014 v 20:07 | Jey |  Já, pisálek

Mým bloumáním a zkoumáním blogových vod jsem narazila na velice zajímavý projekt od Nemesis Moriko a rozhodla jsem se pro účast :)


Část první
JÁ A PSANÍ

- co tě k tomu vedlo?
- kolik ti bylo?
- a co tvoje ÚPLNĚ první příběh/y? Byly vůbec sepsané, nebo jen ležely v tvé hlavě?
- o čem jsi psala?

K literatuře a knihám jsem tíhla už od mala a když postavíte malou holku před fakt, že se její rodiče rozvádí, někde se to odrazit prostě musí...
Vždy jsem byla ta s oslnivou fantazijí, ale bohužel moje fantazie se mi promíchávaly do mého reálného života a způsobovaly neplechy a pak přišel ten zvrat.
Četla jsem si bohužel už staré vydání Jezdectví (dostala jsem jich hromadu od jedné z kolegyň mamky) a narazila na pisatelskou soutěž, sice už bylo po přihlášce, ale mě to nadchlo a moje fantazie a pisatelská dovednost (do té doby skrytá jen ve slozích ve škole) se projevila naplno.
Poprvé jsem vzala do ruky pero a poprvé napsala něco víc, než jen školní sloh.

podčást druhá
MOJE PRVNÍ PŘÍBĚHY
- Jak se jmenoval tvůj první sepsaný příběh?
- Dokončil/a jsi ho?
- O čem byl?
- Co tě vedlo k tomu, že jsi ho sepsal/a a nenechal/a jen tak povalovat ve své hlavě?
- Jestli ten příběh ještě máš, vlož sem nějakou ukázku

Tu první povídku si pamatuji doteď. Dokonce ji mám i zapsanou v mém starém sešítku s prvotinkami.
Jmenovala se Proč a vyprávěla o dívce, která ztratila svojí kobylku - rodiče ji prodali proti její vůli. V povídce ona dívka vzpomíná na první setkání na divokou klisnu araba, která se bála a byla zlá. Postupně si však ty dvě k sobě našly cestu a pak najednou...kobyla byla pryč. - Takové typické "klišé" koňských romantických příběhů :).

Ukázka: Momentálně se děsím, ale prosím tohle plodilo dvanáctileté dítko :) Je to sedm let! Sedm let staré!
...Ale nejlepší bylo že jsi byla moje a tohle všechno je už pryč a zbývá jenom otázka PROČ a spousta otazníků. Proč tě máma prodala, proč se nechala zlákat penězmi, co ji nabídl ten milionář.
To už se nedozvím.
Já vím, za ty peníze bych si mohla koupit jiného koně, ale já nechci, já chci tebe, byla jsi mou kamarádkou. Jenže jsi daleko a mě zbývá jen ta otázka Proč!

podčást třetí
KNIHA VS. POVÍDKA
- téměř všichni svým (a někdy i nejenom těm) prvním literárním pokusům říkají "moje kniha" máš/měl(a) jsi to taky tak?
- označujete své příběhy za "knihy" ještě teď, nebo už jste přešli k označení "povídka"?
- píšete kromě blogových povídek i nějaké jiné, nezveřejněné, kterým s nadsázkou (nebo bez ní) říkáte kniha?
- je to dost blbá otázka, jelikož v 90% zní odpověď ano - chtěli byste vydat knihu?
- jestli jsi na předchozí otázku odpověděl/a ANO, o čem by vaše kniha měla být? chtěli by jste nějakou povídku z blogu přepracovat jako knihu?
Nepamatuji si, že bych svoje dílo nazývala "moje kniha". Mojí knihou nazvu až tu, kterou opravdu vydám. Prozatím nazývám svoje první "veledílo" něčím "to co bych chtěla vydat".
Momentálně přepracovávám svoje první "veledílo" a pokud se odhodlám a najdu tu svoji malou odvahu pokusím se knihu opravdu vydat. A za svým snem si má každý přece jít...

podčást čtvrtá
FANFIKCE
- Co si o fanfiction myslíš? Je to pouze příběhy psané někým, kdo nemá dost originality vymyslet něco vlastního či je to odvážný pokus napodobit dokonalost nějaké knihy?
- psal(a)/píšeš nějaké fanfikce? Na co?
- máš nějakou oblíbebou FF, kterou čteš?

Jelikož jsem i sama nějaké to FF napsala, tak si myslím, že je to dobré. Někdo by sice mohl tvrdit cosi o "porušování" autorských práv, ale ruku na srdce. Existuje pár seriálů (a hlavně jeden :D), který by bez FF neměl takovou slávu jako teď a třeba i Éra HP by byla možná dávno zapomenutá nebýt nadšených FF pisatelek.
Moje FF jsou různorodé, od PC her (assassin creed), přes anime (Naruto), knihy (Harry Potter) či seriály (Vampire Diaries) - ne všechny jsou ale zveřejněné :).
Přímo oblíbené FF nemám, ale ráda si nějakou přečtu, nejčastěji to bývají FF na Harryho Pottera.

podčást pátá
ŽÁNR

- Jaký žánr příběhů obvykle píšeš?
- Držíš se striktně jednoho žánru, či žánry střídáš?
- Je nějaký žánr který vysloveně nemáš rád/a?
- Co mísení žánru, děláš to často, že spojíš několik žánrů dohromady?
- Většina lidí píše stejný žánr, který nejraději čte - a poslední dobou je velmi oblíbený dystopický žánr. Napsal/a jsi někdy nějakou dystopii či se k tomu chystáš?
Můj nejmilovanější žánr je Fantasy, nějak si svojí příliš velkou fantazii vybít musím a navíc...útěk od reality je jedině do země snů!
Nedržím se pouze jednoho žánru, ráda zabrousím do románů, někdy něco více šokujícího (napsat o smrti či znásilnění se nebojím) a žádný mi není cizí.
A co je to dystopický žánr? :D Ne omlouvám se, ale vážně jsem o něm doposud neslyšela, nebo spíše nevěděla, že se tomu i nějak říká. Nastudovala jsem si o něm něco málo a možná, že se budete moci těšit na povídku...
podčást šestá
BÁSNĚ
- A co básně? Napsal/a jsi někdy nějakou?
- Jak jsi se dostal/a k básnění?
- psal/a jsi dřív poezii nebo prózu?
- baví tě více poezie nebo próza?
- porovnej kvalitu své poezie a prózy, co ti jde lépe?
- o čem tvé básně většinou jsou? Zabýváš se pozitivními nebo negativními/depresivními tématy?
Jelikož říkám, že nemám to pravé "básnické střevo", básniček se u mě moc nedočkáte, ale také jsem jich pár ze zvědavosti sepsala, i když u mě jednoznačně vede próza.
Je to také vidět na kvalitě, no jen si zkuste přečíst něco z mých básniček a srovnat je s povídkou...jednoznačně mi jde lépe próza.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 2. března 2014 v 20:14 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 Tenny Tenny | Web | 4. března 2014 v 17:26 | Reagovat

[1]: Nekomentuj,když se ti tu nelíbí,nikdo tě nenutí tu být ;)

Pro Jey: Zajímavé a abych pravdu řekla,viděla jsem se téměř ve všech tvých úvahách a odpovědích :D :)
Já jsem začínala nějakými krátkými hororovými povídkami a nebo úvahami o životě..někdy v 9.třídě,ale hlavně v prváku na gymplu..:D
PS: Tvé básně jsou náhodou zajímavé,nevzdávej to :) ale samozřejmě se věnuj tomu,co tě baví více :)

3 Ore Ore | Web | 7. března 2014 v 12:02 | Reagovat

Zajímavý projekt :)
Já měla jako malé dítko taky nehoráznou fantazii, a občas to bylo až na škodu:D Každopádně, díky tomu jsem alespoň mívala jedny z nejlepších slohových prací. Moje začátky byly úplně stejné jako ty tvoje. Tuctové příběhy plné koní, které byly všechny na jedno 'brdo', avšak mě to bavilo. teď se mi ježí vlasy hrůzou, když si to po sobě přečtu, ale.. každý někde nějak začíná:)

No a v neposlední řadě jsem chtěla říct, že je mi líto, že se ozývám až teď, ale chtěla jsem Ti poděkovat za pochvalu mého příběhu, která mě opravdu potěšila, a chtěla jsem ti udělat už dřív, ale jaksi jsem se k internetu dříve nedostala:)

4 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 9. března 2014 v 8:12 | Reagovat

Máš moc hezké odpovědi, jsem ráda, že jsi se zúčastnila:) Některé věci máme podobné:) Já ale na začátku nepsala "koňské příběhy" ale rovnou "neskutečně napínavé a detailně propracované" fantasy o zachraňování kouzelné duhy na 3 kapitoly, jehož jedna kapitola nebyla delší než tripple drabble:D Někdy si říkám, jak jsem to někdy mohla jenom VYMYSLET:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama